masroor
04 خرداد 1402 - 11:45

طرح حفاظت و تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اصفهان تدوین شد

اصفهان- معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان از تدوین طرح حفاظت از زیستگاه‌ها و تکثیر یوزپلنگ در استان اصفهان خبر داد.

حسین اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشاهده یک قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد نائین در اسفند ماه سال گذشته، اظهار داشت: استاندار اصفهان و معاون عمرانی ایشان تاکنون حمایت کاملی از مناطق حفاظت شده محیط‌زیست بویژه پناهگاه حیات وحش عباس آباد داشتند که باعث دلگرمی ما و جامعه محیط بانی است.

وی ادامه داد: پیرو دستور استاندار اصفهان و پیگیری ایشان، طرحی برای تقویت و حفاظت از زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد و سراسر جغرافیای تاریخی حضور یوزپلنگ در شرق و شمال استان تهیه شده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان خاطرنشان کرد: این طرح با تاکید بر حفاظت از یوز آسیایی و تأمین نیازهای مختلف آن تدوین و حتی موضوع تکثیر یوز بعنوان یکی از راهکارها در این طرح دیده شده و قرار است بررسی‌ها و بازدیدهای کارشناسی بیشتری در مناطق استان انجام شود.

اکبری ابراز داشت: در حال ارائه این طرح به استانداری اصفهان هستیم تا تأمین اعتبار شود و بتوانیم اقداماتی در جهت تقویت حفاظت از یوز در زیستگاه‌های یوز و بویژه گونه‌های کمیابِ همراه برای زنجیره غذایی پلنگ و یوزپلنگ داشته باشیم.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه پلنگ و یوزپلنگ گونه‌های در رأس زنجیره‌های غذایی هستند، با اجرای طرح حفاظتی زیستگاه‌های یوز چتر حفاظتی کامل برای سایر گونه‌های زیستی در مناطق استان شکل خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، اسفندماه سال ۱۴۰۱، سه تصویر پیاپی از یک قلاده یوزپلنگ نر توسط دوربین تله‌ای در پناهگاه حیات وحش عباس آباد پس از چهارده‌سال انتظار، ثبت شد. این یوزپلنگ یکی از سه برادری است که سال ۱۳۸۸ در جنوب غرب این پناهگاه متولد شدند و یک سال پس از آن محیط‌بانان توانستند در پارک ملی سیاه کوه بین دو استان اصفهان و یزد تصاویر «اردلان»، «ارسلان» و «اردوان» را به همراه مادرشان ثبت کنند.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان پیش از این به مهر گفت که بر اساس تحلیل خال‌های روی بدن یوزپلنگ به احتمال زیاد این یوز نر اردلان است که سال ۱۳۸۹ در پارک ملی سیاه‌کوه همراه بردارانش مشاهده شدند.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد نائین در شرق استان اصفهان بهشت گربه‌سانان و گوشتخواران بوده و به لحاظ تنوع جانوری کامل و زیستگاه بکر آن را آفریقای شرق اصفهان می‌نامد.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد نائین در یک دهه اخیر مامنی برای گونه پلنگ ایرانی بوده و گزارش‌ها حاکی از بهبود جمعیت این گربه‌سان در عباس آباد است و لازم است با ارتقای پناهگاه حیات وحش عباس آباد به پارک ملی حفاظت بیشتری از این منطقه و گونه‌های کم یاب و در خطر انقراض آن صورت گیرد.

عباس آباد در سال ۱۳۸۹ از منطقه حفاظت شده به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت. پناهگاه حیات وحش عباس آباد با ۳۰۵ هزار هکتار وسعت شامل منطقه کوهستانی- دشتی و تنوع زیستگاهی بسیار مناسب و بکر در قلب کویر است.

این منطقه یکی از باارزش‌ترین زیستگاه‌های گربه‌سانان است؛ از مهم‌ترین گونه‌های جانوری این منطقه یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، گربه شنی، کاراکال، گربه پالاس، شاه روباه، جبیر، هوبره و زاغ بور است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1237442